Ďalšie značky od

Premena steny na mestské zábavné

centrum

Fasáda s interaktívnymi médiami,

Madrid, Španielsko

 

Pozrite sa, ako môže vonkajší LED displej vylepšiť miestne prostredie

miniatúra videa

Premenlivá LED
fasáda

predstavuje infraštruktúru, ktorá bola navrhnutá ako interaktívne médium podporujúce sociálnu zodpovednosť, zapojenie občanov, prenos informácií, sociálnu interakciu a voľnočasové aktivity.“

 

– María Langarita a Victor Navarro, Langarita Navarro Architects

Ľudia hľadiaci na vonkajší LED displej Philips
Zobrazenie diela umelca na fasáde s interaktívnymi médiami

Požiadavky zákazníka


Mestská rada v Madride prináša mestu vylepšenie smerujúce do budúcnosti. Jej neziskový program Medialab-Prado podporuje mladých, aby tvorili, študovali a šírili digitálnu kultúru. Ako by však mohol program tieto aktivity preniesť do verejného priestoru a zároveň zvyšovať popularitu mestskej zóny?
Zobrazenie diela umelca na fasáde s interaktívnymi médiami

To pravé osvetlenie

 

Mestská rada v Madride videla príležitosť, ako začať v meste využívať digitálne technológie. V štúdiu Langarita Navarro Architects si preto objednala spracovanie konceptu a návrhu „premenlivej LED fasády“. Zámerom bolo postaviť veľkú digitálnu obrazovku, ktorú by bolo možné ľahko umiestniť na stenu budovy a ktorá by mestu umožňovala zobrazovať celý rad rôznych médií.

 

Ideálnou technológiou na túto úlohu boli svietidlá Philips Color Kinetics. Pozostávajú z matice LED v RGB farbách a možno ich ľahko využiť na vytvorenie zobrazovacích zariadení s adaptabilnou geometriou. Tím túto technológiu využil na vytvorenie veľkej farebnej obrazovky, na ktorej je možné zobrazovať diela umelcov a dizajnérov z celého sveta. A keďže je obrazovka interaktívna, možno ju využívať aj na zábavné súťaže a hry pre verejnosť.

 

Projekt bol úspešný na všetkých frontoch. Obrazovka sa pravidelne využíva na zobrazovanie digitálnych diel mladých umelcov a miestni obyvatelia na nej môžu hrať interaktívne hry, zatiaľ čo ich sledujú priatelia. Výsledkom je, že sa rušné námestie Plaza de las Letras stalo významnou atrakciou a vo štvrti, kde sa nachádza, chce bývať viac ľudí.

 

Kým je premenlivá LED fasáda v prevádzke, jedno je isté: tradičná stena „madrileño“ bude zas a znova ožívať nádherným spôsobom.

Súvisiace prípadové štúdie